Konieczność przepisania licznika prądu

Przepisanie licznika prądu powinno mieć miejsce w przypadku sprzedania lub kupienia nieruchomości. Dotyczy to także wynajmu lokalu. Procedura musi zostać przeprowadzona po to, aby nowy właściciel mógł legalnie rozliczać się z dostawcą energii. Wielu inwestorów z tym zwleka, co niestety może skutkować wystąpieniem nieprzyjemności, łącznie ze stratami finansowymi.

Dlaczego przepisanie licznika energii elektrycznej jest tak ważne?

Niezależnie od tego kto kupił mieszkanie, dom czy lokal, rachunki za prąd ponosi osoba widniejąca jako użytkownik układu pomiarowo-rozliczeniowego. To na jej nazwisko przychodzą rachunki za prąd. Może dojść do takiej sytuacji, że inwestor zostanie obarczony kosztami związanymi z zaległościami w płatnościach poprzedniego lokatora. W celu uniknięcia tego typu sytuacji konieczne staje się przepisanie prądu na nowego właściciela. Nie chodzi tutaj wyłącznie o to, aby faktury były przesyłane pod właściwy adres. Nieprzepisanie licznika prądu grozi byciem posądzonym o nielegalny pobór energii elektrycznej, za co nabywca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Zdarza się tak, że poprzedni właściciel nie uregulował należnych zobowiązań za zużytą energię elektryczną.

Przepisywanie licznika prądu w praktyce

Jeśli chodzi o to, jak przepisać prąd na nowego właściciela, to można zrobić to na trzy sposoby – osobiście w siedzibie dostawcy energii elektrycznej, drogą pocztową lub przez Internet. Najprościej i najszybciej będzie oczywiście zająć się wszystkimi formalnościami online. Niezbędne są dokumenty w postaci dowodu tożsamości, aktu własności lub umowy najmu lokalu, winsoku o przepisanie licznika, protokołu zdawczo-odbiorczego. W przypadku protokołu ważne będzie to, aby został od podpisany zarówno przez poprzedniego, jak i obecnego właściciela. Przed przepisaniem prądu trzeba oczywiście poinformować o tym fakcie dostawcę prądu. Warto też zapoznać się już wcześniej z ofertami dostępnych na rynku sprzedawców energii elektrycznej, gdyż można wybrać dowolnego usługodawcę. Dotychczasowy dostawca niekoniecznie musi oferować najkorzystniejsze warunki, dlatego warto rozejrzeć się za czymś bardziej opłacalnym.

Comments are closed.