Jak obliczyć zużycie prądu? Przydatne porady

Umiejętność obliczania przewidywanego zużycia prądu to bardzo duża zaleta, ponieważ w ten sposób można się przygotować na niespodziewane wydatki czy też po prostu skutecznie rozdysponować aktualny budżet domowy. Na takie działania decydują się nie tylko właściciele budynków mieszkalnych, ale też wiele firm. Jak jednak oblicza się przewidywane zużycie prądu?

Jak obliczyć zużycie prądu? Przyda się kalkulator

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak obliczyć zużycie prądu (https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/jak-oszczedzac-prad) i jakie czynności należy wykonać krok po kroku, aby finalnie otrzymać pożądaną wartość. W tym celu powinno się sięgnąć po kalkulator zużycia energii elektrycznej, z którego można skorzystać w sieci internetowej, m.in. na stronach zakładów energetycznych. Taki kalkulator pozwala na:

  • obliczenie poboru energii w domu lub firmie,
  • zdobycie wiedzy na temat tego, ile energii zużywają poszczególne sprzęty domowe lub urządzenia przemysłowe,
  • obliczenie przybliżonych wydatków na energię elektryczną.

Nie obejdzie się jednak bez dostępu do ostatnich faktur od dostawcy prądu oraz etykiet urządzeń, na których to można znaleźć kilka przydatnych informacji, które trzeba wprowadzić do kalkulatora. Są to takie dane, jak: cena 1 kWh prądu, czas pracy poszczególnych urządzeń oraz moc urządzenia.

jak oszczędzać prąd

Jak obliczyć zużycie prądu? Można to zrobić również domowym sposobem

Nie wiedząc, jak obliczyć zużycie prądu, warto również pokusić się o skorzystanie z domowego sposobu na otrzymanie przybliżonego wyniku w zakresie zużycia energii elektrycznej. Wystarczy skorzystać z prostego wzoru, który przedstawia się następująco: moc urządzenia x czas pracy sprzętów domowych lub firmowych = przybliżona ilość zużytej energii (w kWh). Oczywiście dużo prostszym oraz wygodniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wspomniany wyżej kalkulator, ale nie każdy ma do niego dostęp, a do otrzymania wyniku wystarczy kartka, długopis oraz niezbędne dane do podstawienia w omawianym wzorze. Mając już przybliżoną ilość zużytej energii, sięga się po ostatnią fakturę od dostawcy prądu i sprawdza się cenę za 1 kWh energii elektrycznej, a następnie oblicza się spodziewany koszt całkowitego zużycia prądu. Cały proces nie powinien potrwać dłużej niż kilkanaście minut. 

Comments are closed.