Elektrownie wiatrowe jako popularne źródło energii odnawialnej

Można powiedzieć, że Polska wiatrem i słońcem stoi. To właśnie te dwa źródła dominują, jeśli chodzi o energię odnawialną w naszym kraju. Elektrownie wiatrowe to bardzo popularne elektrownie do wytwarzania energii elektrycznej. Podkreśla to statystyka, że w 2020 roku elektrownie wiatrowe wytworzyły aż 5,9% światowego zapotrzebowania na prąd. Jak widać wiatr nie musi być tylko szkodliwy. Wręcz przeciwnie, jest jednym z największych źródeł tzw. zielonej energii.

Jak działa elektrownia wiatrowa?

Wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej dzieje się głównie za sprawą turbin. Są one napędzane energią wiatru, w następstwie czego tworzy się energia kinetyczna. Ta energia przekształca się w energię mechaniczą i wprawia w ruch wirnik, który przenosi tę energię do generatora za pomocą przekładni i wału. Tam tworzy się energia elektryczna. W zależności od wielkości generatora, wytwarzana jest odpowiednia ilość prądu. Jego wytworzona ilość zależy od wielkości generatora. Każdy wiatrak musi być bezpośrednie podłączony do akumulatora lub sieci energetycznej, by oddać wytworzoną energię.

elektrownie wiatrowe

Rodzaje energii wiatrowej

Podział elektrowni wiatrowych występuje ze względu na:

– lokalizację

  • morska
  • lądowa

– zastosowanie

  • przemysłowe
  • przydomowe

– moc

  • mikro
  • mała
  • duża

Farma wiatrowa jest zbiorem turbin, które tworzą razem elektrownię. Może składać się z kilku, a nawet kilkuset turbin pracujących obok siebie. 

Projekty wiatrowe na wielką skalę to energia wiatrowa na skalę użytkową. Jej przeznaczeniem są przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Czasami uzupełniają lub zastępują elektrownie gazowe. Umieszczone w grupie turbiny mają moc ponad 100 kilowatów.

Wiatraki przydomowe służą do zaspokojenia potrzeb energetycznych określonego obszaru. Turbiny są mniejsze i są instalowane na potrzeby mieszkaniowe, zależnie od pogody mogą zapewnić prąd większości urządzeń elektrycznych w domu. 

Projekty, które przeznaczone są na skalę użytkową i rozmieszczane są na obszarach przybrzeżnych to morska energetyka wiatrowa. Celem takiego umiejscowienia jest fakt, że u wybrzeży wiatr wieje częściej i ze zdecydowanie silniejszą mocą. Dodatkowo wiąże się to z większymi możliwościami technologicznymi, ponieważ turbiny, które są umiejscawiane na wodzie mogą być większe, a co za tym idzie, produkują więcej energii od tych na lądzie.

Comments are closed.