Turbina wiatrowa – jakie jest jej działanie?

Elektrownie wiatrowe są coraz chętniej wykorzystywane do produkcji energii w Polsce. Wszystko za sprawą surowca wykorzystywanego w działaniu, jakim jest wiatr. To w pełni darmowe i odnawialne źródło energii w przeciwieństwie do paliw kopalnianych, wpływających destrukcyjnie na środowisko naturalne. Jak działa turbina wiatrowa? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule. 

Czym jest turbina wiatrowa?

Turbina wiatrowa jest urządzeniem, które zmienia wytworzoną energię kinetyczną za pomocą wiatru na pracę mechaniczną z wykorzystaniem ruchu obrotowego wirnika. W każdej z turbin można znaleźć wirnik złożony z łopaty i piasty ustawionej na wiatr. Główny wał, na którym znajduje się wirnik, przenosi siłę obrotów do generatora, dzięki któremu powstaje energia elektryczna. Główną zaletą wykorzystania turbin wiatrowych jest zmniejszanie zanieczyszczeń i generowanych odpadów. Co więcej, wykorzystanie turbin pozwala na redukcje emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Należy pamiętać, że ekologiczne działania są bardzo ważne dla zdrowia naszej planety i nas samych, gdyż bezpośrednio wdychamy szkodliwe substancje emitowane z energii produkowanej za pomocą nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej. Posiadając dobre uwietrznione miejsce, można wyprodukować duże ilości energii. To ogromna oszczędność i niezależność od dostawców prądu. Więcej informacji na temat turbin wiatrowych znajdziesz w artykule na innogy.pl.

turbina wiatrowa

Jak powstaje prąd w turbinie wiatrowej?

Wiatr już od wielu lat był cennym zjawiskiem wykorzystywanym do poruszania się statków czy żaglówek na wodzie. W tych czasach również zauważono w nim ogromny potencjał. W turbinie wiatrowej na początek wiatr trafia na opór pod postacią turbiny wiatrowej. Następnie poprzez obrotowy ruch wirnika energia kinetyczna przekształcana jest w energię mechaniczną. W dalszej kolejności energia wytwarzana za pomocą ruchów wirnika jest poprzez wał przekazywana do przekładni generatora prądu. Jego zadaniem jest przekształcenie energii mechanicznej w energię elektryczną, która bezpośrednio stamtąd trafia do sieci energetycznej.  

Comments are closed.