Rosną ceny prądu. Ile kosztuje 1 kwh?

Jak powszechnie wiadomo, z dnia na dzień ceny każdego produktu idą w górę. Sytuacja ta nie ominęła także prądu, którego cena wzrosła zdecydowanie. Jest to odczuwalne dla gospodarstw domowych oraz sektora biznesowego. Wiele firm z tego powodu jest zmuszonych do restrukturyzacji, zwolnień czy zaprzestania działalności.  Ceny prądu zależą od regionu, wybranej taryfy czy przedsiębiorstwa, z którym została podpisana umowa na świadczenie usług dostarczania energii. 

Co ma wpływ na ceny prądu w 2023 roku?

Najpierw warto dowiedzieć się, za co dokładnie płacimy, ponieważ wiele osób myli kwh (czyli kilowatogodzinę) z kw (kilowatami). W przypadku cen energii elektrycznej interesuje nas kilowatogodzina, która informuje nas o tym ile energii w ciągu jednej godziny, pobiera urządzenie o mocy 1 kilowata. 

Wpływ na ceny prądu w 2023 roku ma wiele czynników.

  • Jednym z nich jest wzrost podatku VAT na energię elektryczną, który zgodnie z tarczą antyinflacyjną w 2022 roku wynosił 5%. Dzisiaj jego cena wróciła do starych wymiarów, wynoszących 23%. Taka zmiana powoduje realny wzrost kwoty na fakturze o prawie 30%!
  • Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na cenę prądu, jest fakt przekroczenia progu wysokości rocznego zużycia energii. Rząd zamroził ceny do pewnej rocznej ilości zużytego prądu. Jeśli ta wartość nie zostanie przekroczona, cena prądu będzie liczona według taryfy z roku poprzedniego.
  • duży wpływ na ceny prądu ma też region oraz dystrybutor. Według wyliczeń, różnice miesięcznej płatności (przy zużyciu około 250 kwh) mogą wynosić nawet kilkanaście złotych. 

Oczywiście wyróżnić można jeszcze kilka innych czynników, które w ogólnym rozrachunku wpływają na ceny prądu i to ile kosztuje 1kwh, jednak trzy powyższe, w tym roku miały największy wpływ na wartość rachunków za energię elektryczną. 

rachunki za prąd

Jaka jest ostateczna cena za 1 kwh?

Cena za 1 kwh jest różna. Przyjmuje się, że jej wartość w zależności od regionu powinna wahać się w przedziale od 0,94 zł brutto za 1 kwh do 1,04 zł brutto za 1 kwh. Średnia to około 1 zł za 1 kwh w 2023, przy kwocie 0,77 zł w 2022 roku. 

Przyjmując miesięczną ilość zużytego prądu w wysokości 100 kwh, miesięczna różnica w cenie wyniesie około 23 zł, przyjmując brak przekroczenia progu rocznego dla gospodarstwa domowego. Dodatkowo pamiętać trzeba, że na fakturze oprócz zużycia liczonego w kwh, znajdą się także inne opłaty np. za dostarczenie prądu. 

Comments are closed.