Z czego wynika rosnąca popularność elektromobilności?

Dziedzina elektrycznej motoryzacji cały czas się rozwija. Rośnie zainteresowanie autami z napędem elektrycznym, które dostępne są w coraz to przystępniejszych cenach. Nadal nie są one na tyle atrakcyjne, aby większość osób mogła pozwolić sobie na ich zakup, ale inwestorów z roku na rok przybywa.

Elektromobilność – to warto wiedzieć

Elektromobilność jest obecnie gorącym tematem na całym świecie. Potencjalni inwestorzy zastanawiają się, ile będą w stanie przejechać kilometrów elektrycznym samochodem na pełnym ładowaniu. Jest to w dużym stopniu zależne od tego, w jaki akumulator został wyposażony pojazd, a dokładniej jaką ma on pojemność. Producenci samochodów elektrycznych dokładają wszelkich starań do tego, aby każdy nowy model miał jeszcze lepszy zasięg. Średnio wynosi on od 200 do 400 km, ale w kolejnych autach przewiduje się wzrost zasięgu do 500 km, dzięki czemu możliwe stanie się swobodne podróżowanie. Jeśli chodzi o zużycie energii w niesprzyjających warunkach, czyli podczas zimowych dni, to wzrasta ono podobnie jak w autach z silnikiem spalinowym. Trzeba mieć na uwadze to, że w silnikach elektrycznych podczas ich pracy nie wytwarza się tyle ciepła co w modelach spalinowych, przez co potrzebnej jest więcej energii na ogrzanie kabiny. Ogrzewane muszą być też zimą akumulatory, aby nie utraciły one swoich właściwości. Podbór energii nie jest jednak tak bardzo odczuwalny ze względu na zamontowane w nowoczesnych samochodach elektrycznych zaawansowane systemy ogrzewania.

Praktyczna wiedza dla każdego potencjalnego inwestora

Jeśli chodzi o żywotność akumulatorów w samochodach elektrycznych, to utrzymuje się ona na wysokim poziomie. Nawet po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów akumulatory są w stanie zachować do nawet 90% swojej pierwotnej pojemności. Mogą być one wymieniane modułami, a koszty z tym związane są coraz niższe. Zaletą akumulatorów pojazdów elektrycznych jest brak ryzyka wybuchu na skutek uderzenia mechanicznego. W ich przypadku nie ma takich elementów jak sprzęgło, skrzynia biegów czy paliwo, wobec czego nie stwarzają dodatkowego zagrożenia w czasie wypadku. Co więcej, akumulatory w autach z napędem elektrycznym są całkowicie odizolowane od pozostałych podzespołów w samochodzie. Jeśli dojdzie do naruszenia konstrukcji, automatycznie następuje rozłączenie całego systemu napędowego. Auta elektryczne posiadają własny układ chłodzenia. Zasada ich kierowania jest taka sama jak w samochodach tradycyjnych. Nie występują jednak żadne dźwięki ani wibracje silnika. Po wciśnięciu pedału gazu, moc jest rozwijana płynnie, bez żadnych opóźnień ani przerw.

Comments are closed.