Energia dla domu – jaką taryfę wybrać?

Po zakupie mieszkania lub zakończeniu budowy domu, konieczne jest dokonanie wyboru taryfy energii elektrycznej, która będzie najbardziej korzystna dla wszystkich mieszkańców. Jakie są dostępne rodzaje taryf?

Energia dla domu – taryfy energetyczne

Wskazać można na kilka taryf, jednak największą popularnością cieszą się w Polsce dwie z nich: taryfa G11 oraz taryfa G12.

Taryfa G11 jest nazywana jednostrefową. Za zużytą energię elektryczną jest pobierana stała opłata, bez rozróżnienia na pory dnia i nocy. Energia dla domu to najlepszy wybór dla gospodarstw domowych, które korzystają z prądu o różnych godzinach i nie używają sprzętów, które mogą generować większe zużycie energii.

Taryfa G12 jest natomiast nazywana taryfą dwustrefową, gdyż wprowadza rozróżnienie dla cen jednej kilowatogodziny prądu w zależności od pory dnia lub nocy (od poniedziałku do piątku). W tym zakresie, rozmaici dostawcy prezentują różne postawy – niektórzy oferują niższą cenę prądu wieczorem i w nocy, a wyższe za dnia, inni – wprowadzają tzw. „tańsze godziny” np. pomiędzy 13 a 15 lub w innych, wybranych porach. W tym zakresie należy po prostu zapoznać się z ofertą konkretnego dostawcy energii.

Pozostałe taryfy

Oprócz taryf G11 i G12 wskazać można również na tzw. taryfę G12w, która jest odmianą weekendową. Oznacza ona, że nie tylko w tygodniu, ale również w weekend obowiązują zmienne stawki za kilowatogodzinę prądu w zależności od pory dnia.

Zmiana taryfy energii elektrycznej

Energia dla domu

Sytuacja życiowa może ulegać zmianie, co jest w pełni naturalne. To oznacza, że nawet jeśli wcześniej lepszym rozwiązaniem dla domowników była taryfa G12, istnieje możliwość jej późniejszej zmiany.

W tym celu należy skontaktować się ze sprzedawcą prądu. W celu zmiany taryfy, podpisuje się aneks do umowy. Jedynym zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę jest fakt, że znakomita większość sprzedawców energii elektrycznej daje możliwość zmiany taryfy jedynie raz w roku. To oznacza, że decyzję warto dobrze przemyśleć, bowiem może okazać się, że przez kolejne miesiące rachunki będą niepotrzebnie zawyżone w związku z niedopasowaną do potrzeb taryfą.

Comments are closed.