Prąd budowlany- skąd go wziąć?

Podczas prowadzenia prac budowlanych niezbędne jest zyskanie dostępu do energii elektrycznej, która umożliwi pracę wielu maszyn. Dwie najpopularniejsze opcje, które pozwolą na zasilanie prądem urządzeń, to korzystanie z energii z sieci oraz użycie agregatu prądotwórczego.

Energia z sieci

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z energii z sieci, choć tutaj niewątpliwie pojawiają się trudności pod względem formalnym. Doprowadzenie prądu na miejsce budowy może okazać się bowiem bardzo czasochłonne. Tego zadania podejmuje się zakład energetyczny, korzystając z linii napowietrznej albo kablowej. Możliwe jest także doprowadzenie prądu ze skrzynki przyłączeniowej. Niekiedy także zakład energetyczny wykonuje w linii ulicy skrzynkę, która odpowiedzialna jest za doprowadzanie prądu do kilku sąsiednich działek. Jeśli więc plac budowy znajduje się w jej okolicy, możliwe będzie poprowadzenie przyłącza budowlanego.

Agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy to rzadziej stosowane rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że taka inwestycja jest dosyć kosztowna i wymaga okresowego dowożenia paliwa na działkę budowlaną. Jeśli jednak możliwe jest poczekanie dłuższy czas z wykonaniem przyłącza elektrycznego, agregat świetnie sprawdzi się jako rozwiązanie awaryjne.

Taryfy budowlane

prąd budowlany

Warto wspomnieć jeszcze, że prąd budowlany nie zawsze oznacza konieczność dokonywania opłat tej samej wysokości. Do dyspozycji użytkowników jest bowiem kilka różnych taryf, spośród których można wybierać w zależności od swoich potrzeb, a przede wszystkim godzin, w jakich prowadzona jest budowa. Podstawowa taryfa, to jednostrefowa C11 z tą samą stawką obowiązującą przez całą dobę. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które planują prowadzić intensywne prace budowlane niezależnie od pory dnia i mieć swobodę w zakresie uruchamiania maszyn w dowolnym momencie. Inaczej jest w przypadku taryfy C12a i C12b – tutaj w zależności od pory dnia obowiązują dwie różne stawki. C12a uwzględnia dwie różne opłaty w zależności od pory dnia, a ponadto pory roku, C12b to natomiast idealne rozwiązanie dla osób, które większość prac mogą wykonywać w nocy.

Comments are closed.