Jak efektywnie wykorzystać energię słoneczną?

Energię słoneczną wykorzystuje się do pozyskania energii cieplnej oraz elektryczności. Przy czym jeśli zależy nam na prądzie, a nie tylko ogrzewaniu wody, wówczas musimy zainwestować w inną instalację, w tym przypadku fotowoltaiczną. Czym innym są, bowiem kolektory słoneczne, a czym innym panele fotowoltaiczne. Na czym zatem polega różnica?

Kolektory słoneczne

Jeżeli interesuje nas konwersja energii słonecznej na energię cieplną, wówczas zainwestować w kolektory słoneczne. Te panele słoneczne wychwytują energię słoneczną, po czym konwertują ją bezpośrednio na ciepło. Ich sprawność energetyczna może kształtować się nawet na poziomie 90 proc., zależnie oczywiście od wielu warunków.

Takie kolektory słoneczne najczęściej stosuje się do:
• podgrzewania wody w gospodarstwach domowych,
• podgrzania wody w budynkach przemysłowych,
• ogrzewania wody w basenach,
• podgrzania wody w różnych przedsiębiorstwach, np. w hotelach, restauracjach, szkołach, szpitalach itp.,
• jako wspomagania w ogrzaniu budynków z zainstalowanym ogrzewaniem ogrzewaniem ściennym i podłogowym.

Na polskim rynku najczęściej natrafimy na panele słoneczne płaskie oraz rurowe. Konwersja energii słonecznej przez panele płaskie to łatwiejszy i tańszy sposób. Kolektory rurowe należą do nowszej generacji paneli, dlatego są rozwiązaniem droższym, ale też bardziej efektownym.

Fotowoltaika

Jeżeli interesuje nas konwersją energii słonecznej na prąd to musimy zainstalować panele fotowoltaiczne (PV), które wychwytują energię słoneczną, po czym konwertują ją w elektryczność w ogniwie, które jest zbudowane w oparciu o krzem.

Panele fotowoltaiczne stosuje się m.in. do:
• zasilania gospodarstw domowych, w tym ogrzewania domów i podgrzewania wody,
• sygnalizacji świetlnych i drogowych,
• systemów zasilania awaryjnego,
• maszyn drobnego handlu.

Energia słoneczna – zielona energia

Jedną z najważniejszych kwestii odnawianych źródeł energii jest aspekt ekologiczny. Energia słoneczna jest zieloną alternatywą dla tradycyjnych źródeł takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa, zaś elektrownie słoneczne alternatywą dla elektrowni atomowych.

Pozyskiwanie i przetwarzanie energii słonecznej jest zarówno bezpieczne dla środowiska, jak i jej użytkowników, ponieważ panele słoneczne nie wydają żadnych dźwięków w trakcie pracy, a także nie emitują groźnych gazów do atmosfery.

Źródło:
https://www.zielonywybor.pl/energia-sloneczna

Comments are closed.