Charakterystyka liczników prądu

Licznik energii eklektycznej mierzy, ile prądu zużyliśmy w naszym domu i pozwala dzięki temu rozliczyć się z przedsiębiorstwem, które dostarcza nam energię. Posiada przy tym swój własny numer seryjny, który odróżnia go od pozostałych liczników. A zatem licznik prądu określa granicę między siecią dystrybucyjną energii elektrycznej naszego dostawcy prądu oraz naszą domową siecią energii elektrycznej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej różnym rodzajom liczników prądu.

Jakie mamy rodzaje liczników energii elektrycznej na polskim rynku?

Generalnie możemy wyróżnić trzy rodzaje liczników prądu:

  1. Licznik indukcyjny – jest jednym z najstarszych modeli liczników stosowanych wśród odbiorców prądu w Polsce. Posiada on aluminiową tarczę, która porusza się zgodnie z odpowiednim użyciem energii elektrycznej – im więcej jej zużywamy, tym tarcza kręci się szybciej.
  2. Licznik elektroniczny – nazywany jest również licznikiem cyfrowym. Wskazuje on stan zużycia prądu przy wykorzystaniu ekranu ciekłokrystalicznego. Licznik elektroniczny jest prosty w użyciu, a przy tym dokładniej wylicza spożycie prądu niż licznik indukcyjny. Jego największą zaletą jest to, że dostawca jest wstanie odczytać stan licznika zdalnie, a więc przedstawiciel dostawcy prądu nie musi już odwiedzać w tym celu odbiorcy.
  3. Licznik inteligentny – należy do najnowszej generacji liczników i pozwala na przekazywanie znacznie większej ilości danych o konsumpcji prądu do jego dostawcy. Przy tym liczniku dane o zużyciu energii elektrycznej przesyłane są co 15 minut, dzięki czemu dostawca wie nie tylko jaki jest stan zużycia energii elektrycznej na daną chwilę, ale też jakie są zwyczaje spożycia danego odbiorcy, kiedy zużywa więcej prądu w ciągu dnia, a kiedy mniej itp. Daje to możliwość lepszego zarządzanie siecią energetyczną przez dostawcę. Ponadto licznik inteligentny umożliwia natychmiastowe powiadamia dostawcę o ewentualnych awariach i pozwala na szybsze reagowanie.

Charakterystyka liczników prądu jednotaryfowych i dwutaryfowych

Liczniki prądu występują w różnych odmianach. Mogą być jednotaryfowe lub dwutaryfowe, zależnie od tego, na jaką taryfę energetyczną się zdecydowaliśmy. Jeśli mamy jednostrefową, w której obowiązuje ta sama stawka za kWh przez całą dobę, wówczas instalowany jest nam licznik jednotaryfowy. Natomiast w sytuacji, gdy posiadamy taryfę dwustrefową, musimy mieć zainstalowany licznik dwutaryfowy, który ma dwa mierniki: jeden pokazujący zużycie prądu w godzinach dziennych, drugi zaś w godzinach nocnych, ewentualnie również w weekendy.

Licznik jednofazowy i trójfazowy

Licznik prądu zawsze dopasowany jest do typu instalacji elektrycznej, którą posiada odbiorca w swoim domu. Instalacja elektryczna oraz licznik mogą być jednofazowe bądź trójfazowe.

Instalacja jednofazowa charakteryzuje się napięciem 230 v i składa się z dwóch lub trzech przewodów, a instalacja trójfazowa ma napięcie 400 v i składa się z czterech bądź pięciu przewodów.

Źródło:
https://dobryprad.pl/informacje-praktyczne/jak-dziala-licznik-energii-elektrycznej/
http://www.elektro.info.pl/artykul/id6856,co-musisz-wiedziec-o-licznikach-energii-elektrycznej

Comments are closed.