Koszt ładowania samochodu elektrycznego

Ładowanie samochodu elektrycznego w zależności od pojemności auta, miejsca ładowania, mocy ładowarki i zasięgu, jaki chce się nim jednorazowo osiągnąć może zająć od 30 minut do nawet kilkunastu godzin w przypadku ładowania do pełna. W każdym przypadku jednak trzeba pamiętać, że ponosi się za to koszta, ale po dokonaniu obliczeń okazuje się, że wciąż są one mniejsze niż te ponoszone przez posiadaczy aut z silnikami spalinowymi.

Ładowanie samochodu w domu

Najprostszym rozwiązaniem dla osoby posiadającej dom lub przynajmniej garaż z dostępnym gniazdkiem jest podłączenie samochodu do prądu na noc. Przez okres około ośmiu godzin samochód jest w stanie naładować się do około 50% pojemności, dzięki czemu będzie w stanie przejechać jakieś 50 km. Być może nie jest to dużo, ale wystarcza na codzienną jazdę do pracy.

Biorąc pod uwagę cenę operatorów prądu i przykładowy czas ładowania oraz przebieg auta podany wyżej roczne zużycie domowego prądu może kosztować od 600 zł w przypadku posiadania taryfy nocnej oraz około 900 zł w przypadku posiadania taryfy stałej na dzień i noc. 900 zł rocznie to 75 zł miesięcznie przy przejeżdżaniu 1500 km w ciągu 30 dni. Tak więc wciąż jest to tańsze niż tradycyjne tankowanie auta, które dodatkowo zanieczyszcza środowisko.

Ładowanie samochodu na stacjach szybkiego ładowania

Stacje szybkiego ładowania od 2018 oferują swój prąd za opłatą. Jest to koszt 1,5 – 2,5 zł za 1 kW, co przy przejeżdżaniu 1500 km miesięcznie będzie kosztowało około 5000 do 8000 zł. Co daje do 600 zł opłat miesięcznych. Biorąc pod uwagę oszczędność środowiska i komfort jazdy oraz wciąż niższe koszty niż tankowanie auta tradycyjnym paliwem, samochody elektryczne wciąż wypadają niezwykle korzystnie.

ładowanie samochodów elektrycznych

Ładowanie samochodów elektrycznych bez względu na źródło prądu wciąż jest czynnością opłacalną mimo wszelkich ponoszonych kosztów. Zarówno korzystanie z domowego prądu, jak i z tego ze stacji szybkiego ładowania pomaga zaoszczędzić w równym stopniu pieniądze, jak i zdrowie otaczającego nas środowiska. Koszty związane z eksploatacją takiego auta to nic w porównaniu z tym, co nam ono oferuje.

Comments are closed.