Kiedy warto zdecydować się na taryfę G11?

Taryfa G11 nazywa jest taryfą uniwersalną, jednostrefową lub całodobową. Skierowana jest do odbiorców indywidualnych i oferowana jest przez prawie wszystkich sprzedawców prądu. Charakteryzuje się stałą ceną prądu przez całą dobę, a więc nie ma znaczenia, w jakich godzinach oraz dniach tygodnia następuje pobór energii elektrycznej. Przyjrzyjmy się, zatem nieco bliżej, komu najbardziej opłaca się korzystanie z taryfy G11 i kiedy warto ją wybrać dla swojego domu czy też mieszkania.

Taryfa G11 – co warto o niej wiedzieć?

Taryfa G11 to w zasadzie najprostsza w zrozumieniu i w użyciu oferta dla domu, ponieważ przez cały rok obowiązuje tylko jedna strefa czasowa, a także jedna stawka za kilowatogodzinę (kWh). Nie ma więc, jak chociażby w przypadku taryf G12 czy G12w, tańszego prądu w godzinach wieczornych i nocnych.

Należy jednak mieć na uwadze, że taryfa G11 jest przeznaczone dla domów o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kilowatów (kW), choć oczywiście w praktyce bardzo rzadko się zdarza, aby w mieszkaniach lub domach mieszkalny moc umowna była wyższa niż 40kW.
Kiedy warto zdecydować się na taryfę G11?

Taryfa G11 z zasady przeznaczona jest do mieszkań i domów, w których:
zużycie energii elektrycznej jest nieregularne, a więc nie da się jednoznacznie określić w jakich godzinach to zużycie jest nasilone, a w jakich zmniejszone,
nie da się zaplanować regularnego używania urządzeń energochłonnych (w tym sprzętu AGD) w godzinach wieczornych i nocnych.

taryfa g11

Czym taryfa G11 może być również dla firm?

Co prawda taryfa G11 jest przeznaczona dla klientów indywidualnych, ale może być równie przeznaczona dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Warto zastanowić się czy opcja ta jest opłacalna. Taryfa G11 jest całodobowa, a więc może być korzystna dla tych, którzy pracują w ciągu dnia i to w godzinach dziennych najczęściej wykorzystują urządzenia biurowe, które pochłaniają dużo prądu, takie jak np. komputer czy kserokopiarka.

Nie ma potrzeby również wybierania taryfy dla firm, jeśli mamy w swoim mieszkaniu zarejestrowaną działalność, ale nie prowadzimy rozliczeń z klientami ani się z nimi u siebie nie spotykamy.

Comments are closed.