Montaż fotowoltaiki — czy warto się na niego zdecydować?
W poszukiwaniu ekologicznych form wytwarzania energii elektrycznej na przód wysuwa się fotowoltaika nazywana często zieloną energią. Jest to przede wszystkim darmowa energia produkowana dzięki promieniowaniu słonecznemu. W naszym kraju coraz częściej można zaobserwować na dachach budynków grafitowe panele fotowoltaiczne, które od wielu lat cieszą się ogromną popularnością u naszych zachodnich sąsiadów. Jakie są zalety fotowoltaiki? Dowiesz się z naszego artykułu.
Czy montaż fotowoltaiki jest opłacalny?
Fotowoltaika do swojego działania, czyli produkcji energii elektrycznej wykorzystuje promieniowanie słoneczne, które jest całkowicie darmowym surowcem, w przeciwieństwie do innych paliw kopalnianych, takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa. Fotowoltaika koszt jest w zasięgu portfela praktycznie każdego gospodarstwa domowego, który zwraca się po kilku latach użytkowania. Energia produkowana ze słońca generuje dużo większe oszczędności, a poszukując środków na jej montaż, można skorzystać z wielu form finansowania oraz dofinansowania, ale także z ulgi podatkowej. Więcej o tym temacie można przeczytać na stronie Innogy.
Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja fotowoltaiczna jest świetną alternatywną dla tradycyjnej energii elektrycznej, której koszy rosną z roku na rok. Przede wszystkim jest gwarancją niezależności od dostawców prądu oraz nie wpływa degradacyjnie na środowisko. Zaliczana jest do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Wytwarzanie energii z udziałem słońca wiąże się ze zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, dzięki temu jest niezwykle przyjazna środowisku naturalnemu, gdyż nie wytwarza żadnych szkodliwych zanieczyszczeń. Popularność wykorzystania paneli słonecznych z roku na rok rośnie, nie tylko ze względu na oszczędności i niezależność energetyczną, ale także ekologiczność tej formy wytwarzania prądu. W wielu przypadkach instalacje te mają niezawodne działanie, są bezawaryjne i posiadają wieloletnią gwarancję.