Turbina wiatrowa – jak to działa i czy warto?

W obecnych czasach koniecznością jest zainteresowanie się odnawialnymi źródłami energii. Jednym z nich jest energia pozyskiwana z ruchu mas powietrza. Od wielu już lat powstaje coraz więcej elektrowni wiatrowych na trenie Polski. Dotyczy to nie tylko dużych farm, ale też przydomowych turbin wiatrowych. Rozwiązanie to wiąże się z niemałymi korzyściami dla inwestorów i oczywiście dla środowiska naturalnego. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki można liczyć na uzyskanie dofinasowania czy kredytów na preferencyjnych warunkach.

W jaki sposób działa elektrownia wiatrowa?

Jeszcze zanim powstała nowoczesna turbina wiatrowa pionowa, społeczeństwa wykorzystywały na przestrzeni ubiegłych lat masy wiatru. Pierwsze konstrukcje miały proste konstrukcje mechaniczny, przez co niemożliwe było wykorzystywanie w pełni potencjału odnawialnych źródeł energii. Obecnie elektrownie wiatrowe są w stanie wygenerować bardzo duże ilości energii elektrycznej, którą można spożytkować na różne sposoby. Zasada działania turbiny wiatrowej nie jest skomplikowana. Śmigła wprawiane są w ruch na skutek ruchu mas powietrza. Na skutek oporu wiatru pojawia się energia kinetyczna, która jest następnie zamieniania na energię elektryczną. Wytworzenie prądu niemożliwe byłoby bez generatora znajdującego się wewnątrz wiatraka. Mogłoby się wydawać, że podczas silnych podmuchów wiatru śmigła zaczynają intensywnie się kręcić, co może skutkować przeciążeniami i doprowadzić nawet do uszkodzeń mechanicznych. Konstruktorzy tego typu urządzeń zadbali o to, aby wyposażyć je w zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa, chroniące wiatrak przed tego typu zagrożeniami.

Turbina wiatrowa w Polsce – czy to ma sens?

W Polsce panują sprzyjające warunki do budowy elektrowni wiatrowych. Średnia prędkość wiatru wynosi 3 m/s, co wystarczy do efektywnego wytwarzania energii elektrycznej przez większość dostępnych na rynku modeli. Szacuje się, że w Polsce średnio przez 90% do w roku jest na tyle wietrznie, aby wytworzyła się wystarczająca siła do uruchomienia procesu wytwarzania energii w przydomowej elektrowni wiatrowej.

Comments are closed.