Skomplikowana czy też nie – fotowoltaika jak działa?

Jeśli ktoś nie chce przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska, szuka oszczędności i pragnie uniezależnić się od zakładu energetycznego, to powinien pomyśleć nad montażem własnej instalacji fotowoltaicznej. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii kończy problem z koniecznością płacenia wysokich rachunków za prąd, degradowaniem środowiska naturalnego i martwieniem się o ciepłą wodę użytkową. 

Odnawialne źródła energii – fotowoltaika jak działa? 

Sposobem na ekonomiczne i ekologiczne posykiwanie energii elektrycznej jest korzystanie z instalacji fotowoltaicznych. Tego typu rozwiązania nie wykazują żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Składają się na nią panele fotowoltaiczne, które wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie owe ogniwa zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Z kolei ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z płytek krzemowych, na które padają fotony, czyli jednostki świtała. Są one pochłaniane przez krem, a wybity elektron wprawiany jest w ruch, co skutkuje przepływem energii elektrycznej. Dzięki złączom półprzewodnikowym możliwe staje się przekształcenie energii świetlnej w energię elektryczną. Należy pamiętać o tym, że panele wytwarzają produkt stały, który nie mógłby zostać wykorzystany bez przekształcenia go w prąd zmienny. Do tego służy inwertor, czyli falownik, w który musi być wyposażona instalacja fotowoltaiczna. 

Gdzie mogą zostać zamontowane panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowanie niemalże wszędzie. Konieczne jest jedynie to, aby wybrane miejsce było wystawione na działanie promieniowania słonecznego. Najczęściej montowane są one na dachach budynków, ale nie jest to jedyne z dostępnych rozwiązań. Wystarczy mieć własny wysięgnik, ogrodzenie czy jaką inną konstrukcję. Niektórzy decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, ale jest to wówczas mniej opłacalne rozwiązanie. Najlepszym miejscem do zamontowania paneli fotowoltaicznych jest dach skierowany na południe, w przypadku którego kąt nachylenia wynosi 35 st.  Więcej o tym w jaki sposób działa system fotowoltaiczny można poczytać na stronie Innogy.pl

źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21218-czy-fotowoltaika-jest-oplacalna

Comments are closed.