Audyt energetyczny nie jest wymogiem dla każdej firmy

Audyt energetyczny wiąże się z licznymi korzyściami dla firmy i wielu przedsiębiorców jest wręcz zobligowanych do jego przeprowadzenia. Dotyczy to przede wszystkim dużych firm, ale w przypadku tych małych i średnich nie zawsze jest już on wymagany. W jakich sytuacjach wobec tego przedsiębiorstwo nie jest zobowiązane do wykonania audytu energetycznego?

Audyt energetyczny nie jest wymogiem dla każdej firmy

audyt energetyczny

Jest wiele sytuacji, które zwalniają przedsiębiorcę od przeprowadzenia audytu energetycznego. Dotyczy to mikroprzedsiębiorców, czyli osób zatrudniających średniorocznie poniżej dziesięciu pracowników i osiągających roczny obrót netto ze sprzedaży mniejszy niż dwa miliony euro. Pod uwagę brane są dwa ostanie lata obrotowe. Z obowiązku wykonania audytu energetycznego zwolnione są także małe przedsiębiorstwa, które zatrudniają średniorocznie poniżej 50 pracowników, a ich roczny obrót netto ze sprzedaży nie przekracza 10 milionów euro. Średni przedsiębiorąca także nie musi przeprowadzać audytu energetycznego, jeśli przez ostatnie dwa lata obrotowe nie zatrudnił więcej niż 250 pracowników ani też nie osiągnął rocznego obrotu netto ze sprzedaży w wysokości ponad 50 milionów euro. Kolejną sytuacją zwalniającą z wykonania audytu energetycznego jest wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnie z założeniami Polskiej Normy. Audyt energetyczny jest już wówczas wykonany w ramach tego systemu. Podobnie jest z firmami mającymi wdrożony unijny system zarządzania środowiskowego – EMAS.

Jakie korzyści wiążą się z przeprowadzeniem audytu energetycznego w firmie?

Chociaż przeprowadzenie audytu energetycznego nie jest wymagane w każdej firmie, to jednak dla wielu z nich jest to mniej lub bardziej opłacalne. Jest to rozwiązanie godne polecenia przedsiębiorcom szukającym oszczędności, a jak wiadomo, rachunki za prąd stanowią spore obciążenie dla firmowego budżetu. Audyt energetyczny pozwala na stworzenie bardziej oszczędnego modelu gospodarowania energią elektryczną. Służy on zredukowaniu kosztów eksploatacji urządzeń, obiektów i instalacji generujących pobór prądu.

Comments are closed.