Dotacje na fotowoltaikę – jakie programy oferują wsparcie finansowe?

Fotowoltaika z całą pewnością jest opłacalną inwestycją, ale zanim pojawią się jakiekolwiek zyski, trzeba sfinansować całe przedsięwzięcie. Można obniżyć koszty i przyspieszyć zwrot z inwestycji, składając wniosek o przyznanie dotacji na fotowoltaikę. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, inwestycja w panele słoneczne stanie się jeszcze przystępniejsza.

Dotacje na fotowoltaikę programu Mój Prąd i Prosument 2

Zaletą dotacji na fotowoltaikę jest to, że są one bezzwrotną formą wsparcia finansowego. Nie są tym samym o niskooprocentowany kredyt, który udzielany jest na instalacje OZE. W przypadku dotacji nie trzeba niczego zwracać, ale samo ubieganie się o nie jest niełatwe. Obecnie można liczyć na dotacje rządowe i samorządowe. Warto zainteresować się szczególnie programami Mój Prąd, Prosument 2 i Czyste Powietrze. W przypadku tego pierwszego dofinansowanie ma postać bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę w maksymalnej kwocie 5 tysięcy złotych. Dotyczy ona postawionej już instalacji i przyznawana jest wyłącznie osobom fizycznym. Wniosek można złożyć, jeśli wielkość posiadanej instalacji PV nie przekracza 10 kWp. Za program Mój Prąd odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolejną możliwością jest skorzystanie z programu Prosument 2, który udziela dotacji mogącej stanowić 15% lub 30% całkowitego dofinansowania. Można liczyć też na niskie oprocentowanie pożyczki, które wynosi zaledwie 1%. Czas na zwrot pożyczonej kwoty wynosi 15 lat.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Z programów ogólnopolskich warto wymienić program Czyste Powietrze, w przypadku którego możliwe jest uzyskanie wsparcia w postaci preferencyjnej pożyczki. Dotyczy ona pozostałych kosztów kwalifikowanych. Za maksymalny okres finansowania pożyczki/kredytu uznaje się 15 lat. Pod uwagę brane są koszty mikroinstalacji PV i kolektorów słonecznych. Oprocentowanie pożyczki/kredytu może być różne, ale nie większe niż 2% w skali roku. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski mogą być składane w sposób tradycyjny lub przez Internet.

Comments are closed.